شناسایی و بررسی عیوب رنگ -4

گچی شدن (Chalking )


گچی شدن (Chalking ) 4

شوره زدن , رطوبت باختن

توصیف

گرد(غبار) یا پودرغالبا سفید رنگی که بر روی فیلم رنگهایی که درمعرض شرایط نا مساعد اتمسفر خارجی نظیر نور مستقیم خورشید رطوبت اکسیژن و آلودگی های هوا تشکیل می گردد را عیب گچی شدن می نامند قشر فوق حاصل تجزیه شیمیایی رزین در اثرنور ماورا بنفش خورشید و بخارآب می باشد ( تجربه فتوشیمیایی ) و عیبی است سطحی که البته باعث کاهش ضخامت فیلم می گردد در این حالت ظاهر فیلم رنگ به صورت کدر ورنگ پریده در می آید.

دلایل ایجاد و روشهای پیشگیری

عامل اصلی ایجاد این پدیده فرمولاسیون ناردست رنگ اعمالی می باشد .

توضیح : سرعت گچی شدن بستگی به نوع رزین و رنگدانه و نسبت آنها دارد . اگر مقدار رنگدانه درپوشش افزایش یابد سرعت تشکیل این عیب زیاد میشود از طرف دیگر برخی از رنگدانه ها در مقابل نور خورشید مقاومت کمی دارند نظیر رنگدانه سفید دی اکسید تیتانیم نوع آناتاز . برخی از رنگدانه های آلی مورد استفاده در ساخت پوششهای کوره ای در دمای کوره پخت واکنش تخریب گرمایی می دهند و با گذشت زمان این واکنشهای تخریبی در محیط عملیات هم ادامه می یابد و منجر به وقوع پدیده گچی شدن می شود دی اکسید تیتانیم به عنوان یک کاتالیزور در بعضی از واکنشها ی اکسید اسیون عمل مینماید رنگدانه نوع آناتاز نسبت به نوع روتیل در مجاورت اشعه ماوراء بنفش خورشید مقدار بیشتری اکسیژن جذب میکند و متعاقب آن سبب تجزیه رزین در سرتاسرلایه سطحی می گردد.

پیشگیری : به منظور اجتناب از وقوع این عیب باید مواد اولیه رنگ را متناسب با محیط و شرایط عملیاتی انتخاب نمود .استفاده از مواد کمکی همچون مواد جاذب اشعه ماوراء بنفش جهت جلو گیری از وقوع این عیب توصیه می گردد .برخی از رنگدانه ها می توانند به عنوان یک سد و حایل در مقابل اشعه خورشید عمل نمایند .به عنوان مثال رنگدانه های آلومینیومی دارای این خصوصیت می باشند .

نکات کابردی

در ساخت رنگهای رویه از رنگدانه دی اکسید تیتانیم نوع آناتاز که مقاومت به گچی شدن ضعیفی دارد .استفاده نگردد و به جای آن از نوع روتیل استفاده شود .

جهت شستشوی خودرو هرگز از محلولهای صابونی قوی استفاده نشود.

رزینها ی اکریلیک , پلی یورتان و سیلیکون در مقابل این عیب در صورت استفاده از رنگدانه و مواد مناسب مقاومت مطلوبی دارند .

صفحه رسمی لینکدین

صفحه رسمی اینستاگرام 

https://twitter.com/rang_sarv